No products
Prices are tax included
771968
New
Designed for single-supply installations, Tucson Universal Head Single Impeller Shower Pumps deliver the same trusted Tucson performance in a format made for boosting either the hot or cold water supply. Compatible with both positive and negative head systems, the Universal model offers maximum flexibility for installers—ensuring consistent pressure and a reliable flow wherever it’s needed
Technical Data
| Product code | 771968 |
| Model Number | UBS3 |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Wattage | 370W |
| Insulation Class | F |
| Operating Environment Temperature | 5°- 40° |
| Maximum Water Temperature | 65°C |
| Minimum Inlet Head | 0.5 m |
| Maximum Working Pressure | 10 Bar |
| Maximum Head | 32 m |
| Max Flow rate / Q Max | 20 l/min |
| Acoustic Noise | <66 dB |
| Ingress Protection Rating | IP44 |
| Inlet & Outlet Connection | Flexible Hoses with 3/4" Irish or 22mm Metric Compression Fittings |
| AC Connection | 1.5m Cable with 3-pin plug |
| Pump weight | 7 kg |
Track your order
Insert your tracking number :