No products
Prices are tax included
771967
New
Built for straightforward installations, Equinox Positive Head Single Impeller Shower Pumps provide reliable pressure boosting for either the hot or cold water supply in gravity-fed systems.
Fully equipped with everything you need for installation, including flexible hoses & anti-vibration mat
Technical Data
| Product code | 771967 |
| Model Number | SBS3 |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Wattage | 370W |
| Insulation Class | F |
| Operating Environment Temperature | 5°- 40° |
| Maximum Water Temperature | 65°C |
| Minimum Inlet Head | 0.5 m |
| Maximum Working Pressure | 10 Bar |
| Maximum Head | 32 m |
| Max Flow rate / Q Max | 26 l/min |
| Acoustic Noise | <66 dB |
| Ingress Protection Rating | IP44 |
| Inlet & Outlet Connection | Flexible Hoses with 3/4" Irish or 22mm Metric Compression Fittings |
| AC Connection | 1.5m Cable with 3-pin plug |
| Pump weight | 6.2 kg |
Track your order
Insert your tracking number :