No products
Prices are tax included
771922
New
Ideal for gravity-fed systems, Equinox Positive Head Shower Pumps are designed for installation when the cold water tank is positioned above the shower head. The pump boosts both hot and cold water supplies, ensuring a stronger, more consistent shower experience.
Fully equipped with everything you need for installation, including flexible hoses & anti-vibration mat
Technical Data
| Product code | 771922 |
| Model Number | SBT4 |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Wattage | 900W |
| Insulation Class | F |
| Operating Environment Temperature | 5°- 40° |
| Maximum Water Temperature | 65°C |
| Minimum Inlet Head | 0.5 m |
| Maximum Working Pressure | 10 Bar |
| Maximum Head | 40 m |
| Max Flow rate / Q Max | 57 l/min |
| Acoustic Noise | <66 dB |
| Ingress Protection Rating | IP44 |
| Inlet & Outlet Connection | Flexible Hoses with 3/4" Irish or 22mm Metric Compression Fittings |
| AC Connection | 1.5m Cable with 3-pin plug |
| Pump weight | 9 kg |
Track your order
Insert your tracking number :