No products
Prices are tax included
771921
New
Perfect for a variety of setups, Tucson Universal Head Shower Pumps are designed to work in both positive and negative head systems, offering maximum flexibility for installation.
Whether the cold water tank is above or below the shower head, the pump delivers powerful and balanced pressure to both hot and cold supplies, ensuring a consistently strong and satisfying shower experience.
Technical Data
| Product code | 771921 |
| Model Number | UBT2 |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Wattage | 500W |
| Insulation Class | F |
| Operating Environment Temperature | 5°- 40° |
| Maximum Water Temperature | 65°C |
| Minimum Inlet Head | 0.5 m |
| Maximum Working Pressure | 10 Bar |
| Maximum Head | 21 m |
| Max Flow rate / Q Max | 37 l/min |
| Acoustic Noise | <61 dB |
| Ingress Protection Rating | IP44 |
| Inlet & Outlet Connection | Flexible Hoses with 3/4" Irish or 22mm Metric Compression Fittings |
| AC Connection | 1.5m Cable with 3-pin plug |
| Pump weight | 10.5 kg |
Track your order
Insert your tracking number :